Menu
Makijaż

Pędzle do makijażu czyli który do czego?

Pędzle do makijażu

Wykonanie profesjonalnego makijażu w domowych warunkach wcale nie jest niewykonalne. Dostępność zarówno samych kosmetyków, jak i poszczególnych akcesoriów do makijażu jest na tyle duża, że z łatwością odtworzyć możemy makijaże, jakie wykonywane są zazwyczaj w salonach urody. Niezbędne jest jednak posiadanie podstawowej wiedzy na temat tego, w jakiej kolejności korzystać z poszczególnych kosmetyków oraz jakich pędzli używać do malowania konkretnych partii twarzy. Z taką wiedzą, z łatwością możemy zamienić teorię w praktykę i samodzielnie przygotowywać makijaż na każdą okazję. 

Rodzaje pędzli do makijażu

Dla początkujących osób w makijażu poszczególne pędzle nie mają większego znaczenia. Co więcej, wielu z nich wykorzystuje je niewłaściwie. Warto wiedzieć, że rodzaje pędzli podzielić możemy zgodnie z ich przeznaczeniem. 

Wyróżniamy więc:

  • pędzle do podkładu – to z reguły szeroki pędzel, który jest dodatkowo spłaszczony. Bardzo często pędzle do podkładu mają syntetyczne włosie, co sprawia, że podkład lepiej rozprowadza się na powierzchni skóry twarzy, tworząc przy tym naturalny efekt.
  • pędzle do pudru – to najbardziej rozpowszechnione pędzle, który każdy ma w swoim asortymencie. Jest on okrągły, rozłożysty i zaokrąglony.
  • pędzle do korektora – najrzadziej używany pędzel, nie tylko w warunkach domowych, ale także wśród profesjonalistek. Prawidłowo jednak ów pędzel jest niewielkich rozmiarów, a kształtem przypomina stożek, co pozwala dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca.
  • pędzle do konturowania – tutaj zazwyczaj wykorzystujemy miękkie, niewielkie, zaokrąglone pędzle do nakładania zarówno różu, bronzera, jak i rozświetlacza. Bardzo często jednak bronzer nakłada się również miękkim, lekko ściętym pędzlem, dzięki czemu z łatwością możemy stworzyć kontur twarzy.
  • pędzle do cieni do powiek – chcąc stworzyć profesjonalny makijaż oka warto wyposażyć swoją kosmetyczkę w kilka pędzli. Najbardziej sprawdzi się pędzelek puszysty, kulisty o niewielkiej objętości, którym doskonale rozblendujemy cienie na górnej powiecie oraz nieco mniejszy, a wyróżniający się dłuższym włosiem do malowania dolnej powieki oka.
  • pędzel do kresek – tutaj również często zastępuje się go gotowym do użycia eyelinerem, jednak warto mieć w swojej kosmetyczce płaski, ścięty pędzelek, którym nanieść możemy cień czy eyeliner tuż nad linią brwi.
  • pędzelek do ust – świetnie sprawdzi się do nakładania pomadek, zarówno tych o matowych wykończeniu jak i błyszczącym. W tym celu wykorzystujemy cienki, stożkowy pędzelek. 
Rodzaje pędzli do makijażu

Rodzaje pędzli do makijażu

Pędzle do makijażu pojedynczo czy w zestawie?

Chcąc stworzyć profesjonalny zestaw pędzli do makijażu możemy kupować je pojedynczo, bądź zdecydować się na zakup konkretnego zestawu. Co się bardziej opłaca? Z punktu widzenia ekonomicznego, taniej kupić jest gotowy zestaw pędzli. Jednak nie każdy potrzebuje wszystkich pędzli, gdyż wiele osób nie używa, chociażby pędzelka do korektora, kresek czy malowania ust, zastępując je gotowymi produktami, bądź nanosząc je na twarz w inny sposób. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku pędzla do podkładu, który wymieniany jest na gąbeczkę. W takich sytuacjach warto kupić każdy pędzel z osobna, tworząc tym samym niezbędnik dopasowany do naszych potrzeb.

Jak czyścić pędzle do makijażu?

Pędzle do makijażu należy od czasu do czasu czyścić. Warto robić to przynajmniej raz w miesiącu, bowiem na ich powierzchni zbierają się nie tylko resztki kosmetyków, ale także mogą rozwijać bakterie. Na rynku dostępne są zarówno specjalne preparaty do mycia pędzli, jak i szczoteczki, które ułatwiają ich czyszczenie. W praktyce jednak z powodzeniem wykorzystać możemy produkty, które dostępne są w każdym domu. Do mycia pędzli świetnie sprawdza się szampon do mycia włosów dla dzieci, a także płyny do higieny intymnej. Aby umyć pędzel, należy nanieść kroplę produktu na dłoń, a następnie pędzlem wykonujemy koliste ruchy, tworzące pianę na powierzchni włosia pędzla. Dokładnie oczyszczony pędzel należy spłukać wodą, po czym ułożyć jego włosie tak, by wyglądem przypominało oryginalny wygląd. Pędzle suszymy w pozycji pionowej w taki sposób, aby część z włosiem wystawała poza obrys szafki, stołu czy biurka. 

No Comments

    Leave a Reply