Menu
Kosmetyki

Kwas azelainowy – efekty, które Cię zadowolą

Kwas azelainowy

Kiedy skuteczność podstawowych kosmetyków do pielęgnacji zawodzi, sięgamy po te, w których składzie obecne są substancje aktywne, znane ze skuteczności i szybkiego działania. W przypadku skóry trądzikowej i problematycznej, ze skłonnościami do przebarwień, świetnym rozwiązaniem jest wybór kosmetyków, których skład oparty jest na kwasie azelainowym.

Czym jest kwas azelainowy i jakie jest jego działanie?

Kwas azelainowy jest mocno rozpowszechnioną substancją aktywną w kosmetyce. Wynika to po części z faktu, iż jest on naturalnie wytwarzany przez drożdże, będące częścią flory skórnej. W przyrodzie występuje także w zbożach, szczególnie w pszenicy, życie i jęczmieniu. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym znalazł zastosowanie w kosmetyce, zarówno w profesjonalnych zakładach kosmetycznych, jak i jako składnik kremów czy peelingów, używanych w codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Kwas azelainowy pozwala pozbyć się niechcianych niedoskonałości powstałych wskutek zmian trądzikowych, ale także działa zapobiegawczo oraz leczniczo na wszelkie przebarwienia.

Kwas azelainowy – efekty

Efekty używania preparatów zawierających w swoim składzie kwas azelainowy, widoczne są stosunkowo szybko. Decydując się na specjalistyczną kurację kwasową u kosmetyczki, zmiany zauważalne są już po pierwszej wizycie. Kiedy zdecydujemy się na zastosowanie kosmetyków drogeryjnych na bazie kwasu, pierwsze efekty dostrzec można po 2 miesiącach kuracji. Bardzo często po użyciu kosmetyków na bazie kwasu azelainowego wystąpić może łuszczenie się naskórka, które samoistnie mija. W zamian za to cieszyć możemy się dogłębnie oczyszczoną skórą twarzy, wolną od zaskórników i trądziku, a także o znacznie rozjaśnionych przebarwieniach. 

Kwas azelainowy z czym nie łączyć?

Kuracje kwasem azelainowym powinny przebiegać zgodnie z zaleceniami kosmetologa, dermatologa bądź ściśle w oparciu o ulotkę dołączoną do kosmetyku. Mimo iż kwas azelainowy bardzo dobrze łączy się z innymi substancjami czynnymi, nie powinno się go łączyć z terapią opartą o witaminę A i jej pochodne, m.in. retinol. Warto wspomnieć, że dotyczy to zarówno kuracji z wykorzystaniem kosmetyków, jak i wszelkich preparatów przyjmowanych doustnie.

Kwas azelainowy w ciąży

Kwas azelainowy jest bezpiecznym preparatem. Jednak ze względu na działanie hormonów i możliwe wystąpienie reakcji w postaci podrażnienia skóry, nie zaleca się przeprowadzania kuracji z wykorzystaniem wysokiego stężenia tego kwasu. Ogólnodostępne kosmetyki drogeryjne posiadają kwas azelainowy w niskim stężeniu, są więc w pełni bezpieczne zarówno dla kobiety w ciąży, jak i samego płodu. Ciąża to także okres, w którym wiele kobiet uskarża się na nadwrażliwość na niektóre zapachy, dlatego stosowanie kwasu azelainowego może być niemożliwe ze względu na drażniący je zapach kosmetyku.

No Comments

    Leave a Reply