Depilacja woskiem to jedna z najpopularniejszych metod usuwania niechcianego owłosienia. Jest on używany od wieków, zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Ta starożytna technika stała się popularna nie bez powodu – zapewnia długotrwałe rezultaty i gładkość skóry, która trwa znacznie dłużej niż w przypadku innych metod depilacji. Dziś bliżej przyjrzymy się technice depilacji woskiem, jej zaletom i technikom, które możemy zastosować w wygodny sposób w domowym zaciszu. Sprawdź, dlaczego wiele osób wybiera właśnie ten sposób usuwania owłosienia.
W tym artykule:
Na czym polega depilacja woskiem i ile trwa zabieg?
Depilacja woskiem jest zabiegiem stosowanym w celu usunięcia zbędnego owłosienia z różnych miejsc ciała. Wykonuje się ją zarówno w warunkach gabinetu kosmetycznego jak i w domu. Należy wyróżnić kilka głównych etapów depilacji woskiem:
- Oczyszczenie skóry z nadmiaru tłuszczu (umycie i osuszenie) oraz resztek kosmetyków.
- Rozgrzanie wosku w specjalnym naczyniu lub samemu przygotowanej kąpieli wodnej. Pożądana temperatura wosku przekracza nieco temperaturę ciała.
- Równomierne nałożenie wosku w kierunku wzrostu włosów. Warstwa powinna być cienka, do dwóch milimetrów. Do nakładania posługujemy się szpatułką.
- Przyłożenie tzw. zrywacza, czyli paska materiału, który będzie służył energicznemu usunięciu włosów.
- Zrywanie wosku w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Ruch powinien być energiczny a zabieg powtórzony do uzyskania gładkości skóry.
Depilacja woskiem w domu
Niewątpliwą zaletą zabiegu depilacji woskiem jest możliwość jego samodzielnego wykonania w domu. Zapewnimy wówczas sobie dyskrecję i swobodę. Dodatkowo istotnie obniżymy koszty takiego zabiegu. Zaoszczędzimy również czas. Niemniej zabieg depilacji woskiem niesie za sobą wymagania wobec przygotowania własnej skóry, jak również siebie do prawidłowego jego wykonania. Pamiętaj, że błędne jego wykonanie, brak zdecydowania czy przygotowania, łatwo może doprowadzić do uszkodzeń i podrażnień.
Przygotowanie do depilacji woskiem
Dla uzyskania możliwie dobrego i bezpiecznego efektu naszego zabiegu należy przestrzegać kilku zasad przygotowania skóry. Zacznij od oczyszczenia i nawilżenia miejsc, które chcesz depilować. Skuteczne będą lekkie kremy nawilżające. Pamiętaj, by nie przesadzić z ilością tłuszczu. Kolejna istotna sprawa to wybór odpowiedniego wosku. Jeśli nie posiadasz wiedzy i doświadczenia, możesz wykorzystać metodę małych prób i błędów. Wypróbuj kilka różnych typów wosku na skórze w miejscu, które nie będzie problematyczne w razie niepowodzenia. Zadbaj również, by nie opalać się kilka dni bezpośrednio przed planowanym zabiegiem. W miarę możliwości, odstaw używki jak tytoń czy alkohol. Pozwoli to skórze uelastycznić się i oczyścić. Dobrą praktyką jest unikanie kosmetyków zawierających retinol. Może on podrażniać skórę wobec zabiegu.
Jak długo utrzymuje się efekt po depilacji woskiem?
W każdym przypadku czas utrzymywania się efektu gładkości będzie różny. Indywidualne czynniki takie jak: rodzaj skóry, rodzaj włosków czy technika depilacji istotnie zmieniają to, jak długo efekt będzie widoczny. W sposób przybliżony możemy określić przedział czasowy na 2. do 4. tygodni. Pierwsze dni po depilacji charakteryzują się standardowymi odczynami skórnymi, jak pieczenie czy zaczerwienienie skóry. To naturalna reakcja organizmu. Łagodzić ją możemy, dbając o nawilżenie oraz higienę. W szczególności unikać długotrwałej ekspozycji na słońce czy zabiegów w solarium. W celu szybszej regeneracji skóry stosuj kosmetyki z aloesem lub pantenolem. Przy zachowaniu tych zasad, zabieg można z powodzeniem powtarzać, zachowując jego efektywność i bezpieczeństwo.
No Comments