Niedoskonałości pojawiające się na skórze wyglądają nieestetycznie, przez co wiele osób podejmuje z nimi walkę, mniej lub bardziej skuteczną. Podstawowym błędem popełnianym nie tylko przez nastolatków jest, wyciskanie pryszczy. Wynika to po części z chęci uzyskania natychmiastowego efektu, jednak nie do końca tak jest. Natychmiastowe pozbycie się problemu nie oznacza, że problem pryszczy został wyeliminowany. Przede wszystkim wyciśnięcie wyprysku oznacza powierzchowne pozbycie się problemu, który tkwi w głębi, a jego przyczyn może być wiele.
W tym artykule:
Czym są pryszcze i jak powstają?
Pryszcze na twarzy zazwyczaj są pokłosiem trądziku. Chociaż choroba ta kojarzy się głównie z okresem dojrzewania, zdarza się, że problemy skórne dotyczą także osób dorosłych. W większości przypadków za ich powstanie odpowiedzialne są hormony. Nadmierna produkcja sebum sprawia, że bakterie łatwiej przenikają skórę, a następnie rozkładają sebum na kwasy tłuszczowe. Owe kwasy są na tyle uciążliwe, że podrażniają naskórek, a w ujściu gruczołu łojowego powstaje tzw. czop rogowy. Z czasem wypycha on ujścia ku górze, w rezultacie czego widoczny jest na twarzy jako wyprysk. Trwający stan zapalny powoduje, że czop coraz bardziej wypełnia się wydzieliną, następnie pęka, w rezultacie czego na twarzy powstają pryszcze.
Pryszcze – wyciskać czy nie wyciskać?
Aby skutecznie pozbyć się pryszczy, warto pamiętać o tym, żeby unikać ich mechanicznego wyciskania. Mimo zauważalnego efektu, wyciskając niedoskonałości, doprowadzić możemy do pogłębienia istniejącego już stanu zapalnego. Co więcej, poprzez wyciskanie pryszczy doprowadzić możemy do trudno gojących się ran, które przekształcić mogą się w nieestetyczne, trudne do pozbycia się blizny. Dobrym sposobem, na pozbycie się pryszczy jest wizyta u kosmetyczki, która profesjonalnie oczyści twarz. Mimo iż taki zabieg polega właśnie na wyciskaniu zaskórników, dokonywane jest to w sterylnych, co uniemożliwia, przedostanie się nowych bakterii w głąb skóry i nie skutkuje pojawianiem się nowych ognisk zapalnych.
W przypadku kiedy mamy do czynienia z problematyczną, trądzikową skórą należy wdrożyć odpowiednie kroki zapobiegawcze powstawaniu nowych pryszczy. W tym celu warto pamiętać o regularnym oczyszczaniu twarzy, zarówno tym podczas codziennej pielęgnacji, jak i wykonując głęboko oczyszczający peeling czy maseczkę. Mając do czynienia ze skórą problematyczną, warto zrezygnować także z ciężkich makijaży, które mają tendencję do dodatkowego zapychania gruczołów łojowych. Równie ważne jest unikanie kontaktu dłoni ze skórą twarzy, co mogłoby powodować przenoszenie bakterii.
No Comments