Menu
Zdrowe odżywianie

Dieta dr Dąbrowskiej – prosta, zdrowa i bardzo skuteczna. Sprawdź na czym polega!

Dieta Dr Dąbrowskiej

Sposób żywienia ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Bardzo często dzięki wdrożeniu odpowiednich zasad, jesteśmy w stanie poprawić także swój wygląd. Nie bez powodu powstają kolejne propozycje diet, skrojonych na miarę potrzeb, które nie tylko dostarczą niezbędnych organizmowi składników, ale także pozytywnie wpłyną na jego zdrowie. Jedną z diet, która cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród celebrytów, ale także zwyczajnych ludzi jest dieta dr Dąbrowskiej. W tym artykule opowiemy o jej zasadach, efektach i przedstawimy przykładowy jadłospis, abyś mogła lepiej lepiej ją poznać i sprawdzić czy będzie to dieta dla Ciebie.

Dieta Dąbrowskiej – zasady

Zacznijmy od tego, że dieta dr Dąbrowskiej opiera się na warzywach i owocach, jednak nie wszystkich. Dodatkowo, posiłki przygotowywane w oparciu o bezpieczne owoce i warzywa powinny być jak najmniej przetworzone. Nie da się ukryć, że to dość restrykcyjna dieta, której głównym zadaniem jest detoks organizmu, czyli pozbycie się z niego toksyn. Zgodnie z pierwotnym założeniem, stosowanie diety owocowo – warzywnej miało przywrócić organizmowi zdolności samoleczenia. Dziś, bardzo często dieta dr Dąbrowskiej wybierana jest przez wiele osób ze względu na szybką i skuteczną możliwość utraty wagi. 

Dieta Dąbrowskiej – efekty, które Cię pozytywnie zaskoczą

Wiele osób rezygnuje z diety ze względu na konieczność samodzielnego przygotowywania posiłków. W przypadku diety dr Dąbrowskiej jest to banalnie proste, a efekty zauważalne są już po pierwszym tygodniu. Pierwszym, najbardziej zauważalnym z nich jest utrata wagi. Dodatkowo, dzięki rezygnacji z węglowodanów, białek czy tłuszczów osoby na diecie dr Dąbrowskiej bardzo często przyznają, że zauważają znaczną poprawę stanu ich cery i mają więcej energii. Nie da się ukryć, że dieta owocowo – warzywna ma też pozytywny wpływ na naszą odporność, a także pozwala na zahamowanie rozwoju migreny, miażdżycy, cukrzycy, czy chorób tarczycy. Dieta Dąbrowskiej jest szczególnie polecana przy chorobie Hashimoto.

Dieta Dąbrowskiej – co można i czego nie można jeść?

Kluczowym elementem skuteczności diety dr Dąbrowskiej, jest ścisłe przestrzeganie jej zasad. Warto pamiętać, że dieta owocowo – warzywna nie dopuszcza spożywania niektórych produktów. Co zatem można jeść? Jeśli chodzi o warzywa, ich wybór jest dość spory. Spożywać możemy pomidory, paprykę, bakłażany, brokuły, kalafiory, ogórki, cukinię, buraki, marchewkę, pietruszkę, rzodkiewkę, sałaty i zioła, cebulę czy pory. Wystrzegać powinniśmy się jednak ziemniaków. W przypadku owoców do wyboru mamy jabłka, jagody, cytryny oraz grejpfruty. 

Dieta Dąbrowskiej – jadłospis na 7 dni

Przygotowując posiłki zgodnie z zasadami diety dr Dąbrowskiej, powinniśmy tak dobierać przepisy, aby spożywane warzywa i owoce były jak najmniej przetworzone. Dopuszcza się pieczenie oraz gotowanie na parze, jednak należy pamiętać, aby przygotowywanych dań nie solić, a do przyprawiania używać ziół. Decydując się na dietę owocowo – warzywną warto rozpisać sobie jadłospis na 7 dni, aby jak najbardziej urozmaicić poszczególne posiłki. Z założenia dieta opierać powinna się na trzech posiłkach głównych oraz dwóch przekąskach, których wartość energetyczna oscyluje wokół 500 kcal. 

Dieta Dąbrowskiej – opinie

Opinii o diecie dr Dąbrowskiej jest tyle ile osób, które zdecydowały się na tę pospolicie nazywaną głodówkę. W tej kwestii wypowiadają się także lekarze, jedni pozytywnie, inni negatywnie. Głównymi zaletami, wymienianymi przez osoby, które miały okazję skorzystać z diety owocowo – warzywnej, jest niewątpliwie szybka utrata wagi oraz znacznie lepsze samopoczucie. Druga strona medalu to z kolei bardzo często występujący efekt jo-jo czy osłabienie organizmu. Lekarze i dietetycy uważają, że dieta dostarcza organizmowi zbyt mało wartości energetycznych, przez co korzystający znacznie ograniczają aktywności fizyczne. 

No Comments

    Leave a Reply